Bugun...

Gülşehir Kaymakamlığı

Kaymakam Şeyma POLAT                                                                                   

Göreve Başlama Tarihi 03.09.2021                                                                                                                                                      

Gülşehir İlçe Kaymakamı Şeyma POLAT, İlk ve orta öğrenimini Ankara'da tamamladıktan sonra 2016 yılında Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu.
Atatürk Üniversitesi Acil Durum ve Afet Yönetimi bölümü ve İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümlerinde halen öğrenimini sürdürmekte olup, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.
2018 yılında İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı sınavını kazandı ve 18 Mart 2019 tarihinde Bolu Valiliğinde Kaymakam Adayı olarak mülki idare amirliği mesleğine intisap etti. İl Merkez Stajının ardından sırasıyla, Ankara-Kahramankazan ve Sakarya-Söğütlü ilçelerinde Kaymakam Refikliği Stajını, Bartın-Kurucaşile ve Isparta-Yenişarbademli ilçelerinde Kaymakam Vekili görevlerinde bulundu.107.Dönem Kaymakamlık Kursunu Üstün Başarı ile tamamlamıştır.
20 Ağustos 2021 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı atama kararnamesi ile Gülşehir Kaymakamlığına atanan Kaymakamımız 03.09.2021 tarihinde görevine başlamıştır.

 

 

 

İlçemizin ne zaman ve kimlerer tarafından kurulduğuna dair elde kesin belgeler bulunmamaktadır. İlçe merkezinin kuzeyine düşen Civelek Köyü mağarasında bulunan vazolar ve küpler ilçe tarihinin M.Ö.7500-8000 Yıllarına kadar uzandığını gösterir.M.Ö.3000-2000 Yıllarında bu bölgede hüküm süren Hitit uygarlığına ait eserler ilçemizdeki büyük kale ve küçük kale mevkiileri, Ovaören (sivasa beldesi) ve Gökçetoprak köyünde hala gezilebilir durumdadır. Frigyalılar M.Ö.900-800 yıllarında Kapadokya’ ya saldırarak egemenlikleri altına almışlardır. Gülşehir’de bu saldırılardan etkilenmiştir. Frigyalılardan sonra bölgeye Lidyalılar, Medler, Kimmerler, Helenler, Romalılar, Bizanslılar, Araplar, İranlılar yüzyıllar boyu hüküm sürmüşlerdir.

Bizanslılar döneminde ilçenin isminin Zoropassos olduğu tesbit edilmiştir. Gülşehir M.S. 3 ila 8. Yüzyıllar arasında Kapadokya’nın dini başkenti olarak kalmış ancak, Açıksaray rahiplerinin 8. YY. sonunda başlayan kiliselere resim yapma akımını kabul etmemeleri üzerine bu ünvanı kaybetmiştir.

1071 Yılındaki Malazgirt Zaferinden sonra Kapadokya Selçuklu Türklerinin hakimiyeti altına girmiş ve ilçenin Zoropassos olarak anılan ismi de Arapsun olarak değiştirilmiştir.

14.Yüzyılın tamamıyla 15. Yüzyılın ilkyarısında Anadolunun belli başlı ilim merkezleri başında yer alan ilçemiz 1212 yılında Mengücükoğulları hakimiyeti altına girmiştir. Aynı yüzyıl içerisinde Anadolu Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat burasını ülkesi hudutları içerisine katmış ve adınıda GÜLŞEHİR olarak değiştirilmiştir. Gülşehir gerçek manadaki gelişimini Osmanlılar zamanında 1. Abdulhamid’in sadrazamlarından Karavezir Seyit Mehmet Paşa’nın memleketine olan düşkünlüğü ve yaptığı yatırımlar ile gerçekleştirmiştir. İlçemiz o zamana kadar Uçhisar kasabasına bağlı bir köy iken kaza olmuş, aynı devirde Seyit Mehmet Paşa tarafından 6 çeşme, 1 camii, 1 mektep, 1 medrese, 1 kütüphane, 1 han ve 1 hamam yaptırmıştır. Karavezir Seyit Mehmet Paşa’nın ölümünden sonra ilçe yeniden Arapsun olarak anılmaya başlanmış ancak, 1947 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile resmen GÜLŞEHİR olarak tescil edilmiş ve 1954 yılında da İlçelik ünvanını almıştır.

 

Gülşehir İlçemizde Görev Yapan Kaymakamlarımız 

S.NO

ADI VE SOYADI

BAŞLAMA TARİHİ

AYRILIŞ TARİHİ

1

Kazım GÜREL

1946

1947

2

Şevket YURDAKUL

1947

1948

3

Hikmet BİLGİLİ

1948

1949

4

Necmettin ÖNER

1949

1951

5

Hayrettin ERSÖZ

1951

1955

6

Sebahattin ÇAKMAKOĞLU

1959

1960

7

Feridun GÖKTÜRK

1960

1961

8

Doğan GÜRBÜZ

1961

12.02.1962

9

Yaşar KIRIMLI

12.02.1962

15.03.1964

10

Halit GÜNGÖR

15.12.1965

03.07.1967

11

Tarık KIRAÇ

11.09.1969

04.08.1972

12

N.Vahit ABBASOĞLU

04.08.1972

28.02.1975

13

A.Koraltay NİTAS

28.02.1975

02.09.1977

14

M.Ebrar BERK

24.09.1980

20.08.1982

15

Nevzat YARDIMCI

20.08.1982

20.04.1984

16

Gürbüz KARAKUŞ

20.04.1984

25.07.1990

17

Hanlar İDEN

25.07.1990

02.09.1991

18

Arif YILDIRIM

16.06.1992

25.08.1995

 



HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI